home   News  |   Partners  |   Espańol  

Final Competition
    Fixtures (pdf)
    Fixtures (xls)

History & Results
    Participation
    Format
    Preliminaries

World Cup 2002
     Preliminary table

    AFC
    CAF
    CONCACAF
    CONMEBOL
    UEFA
    OFC

Preliminary & Finals

Go!
Regulations
    World Cup 2002
    Laws of the Game


Statistics
    "A" Matches
    World Ranking
    All-time Stats

About FIFA
    Inside FIFA
    History of FIFA
    Fact Sheets
    FIFA Survey
    Fair Play
    History of the Game






  Group 1
  YUG, RUS, SVN,
  FRO, SWI, LUX
  Group 2
  AND, CYP, EST,
  IRL, NED, POR
  Group 3
  BUL, CZE, DEN,
  ISL, MLT, NIR
  Group 4
  AZE, MDA, MKD,
  SVK, SWE, TUR
  Group 5
  ARM, BLR, NOR,
  POL, UKR, WAL
  Group 6
  BEL, CRO, LVA,
  SCO, SMR
  Group 7
  AUT, BIH, ESP,
  ISR, LIE
  Group 8
  GEO, HUN, ITA,
  LTU, ROM
  Group 9
  ALB, ENG, FIN,
  GER, GRE
  Complete Competition Standings

 
PRELIMINARY COMPETITION
GROUP 1
Team P W D L GF:GA PTS.
 Russia 7 5 2 0 10:3 17
 Slovenia 7 3 4 0 11:7 13
 Switzerland 7 3 2 2 14:6 11
 Yugoslavia 6 2 3 1 11:4 9
 Faroe Islands 6 1 1 4 5:15 4
 Luxembourg 7 0 0 7 2:18 0
02-09-00 [51] Zurich 20:15 Switzerland vs. Russia 0:1 (0:0)  NIELSEN Kim Milton, DEN
03-09-00 [52] Toftir 15:00 Faroe Islands vs. Slovenia 2:2 (0:1)  VUORELA Mikko, FIN
03-09-00 [53] Luxembourg 18:00 Luxemburg vs. Yugoslavia 0:2 (0:2)  SHMOLIK Sergey, BLR
07-10-00 [56] Zurich 17:30 Switzerland vs. Faroe Islands 5:1 (4:1)  KAPITANIS Costas, CYP
07-10-00 [54] Luxembourg 19:15 Luxemburg vs. Slovenia 1:2 (0:2)  BENES Michal, CZE
11-10-00 [57] Moscow 19:00 Russia vs. Luxemburg 3:0 (1:0)  FERRY John, NIR
11-10-00 [58] Ljubljana 20:15 Slovenia vs. Switzerland 2:2 (1:1)  DURKIN Paul, ENG
24-03-01 [62] Luxembourg 18:00 Luxemburg vs. Faroe Islands 0:2 (0:0)  HANACSEK Attila, HUN
24-03-01 [61] Moscow 19:00 Russia vs. Slovenia 1:1 (1:1)  DALLAS Hugh, SCO
24-03-01 [60] Belgrade 20:15 Yugoslavia vs. Switzerland 1:1 (0:0)  NILSSON Karl Erik, SWE
28-03-01 [63] Moscow 19:00 Russia vs. Faroe Islands 1:0 (1:0)  IRVINE Leslie, NIR
28-03-01 [64] Zurich 20:15 Switzerland vs. Luxemburg 5:0 (2:0)  LARSEN Claus, DEN
28-03-01 [65] Ljubljana 20:15 Slovenia vs. Yugoslavia 1:1 (0:1)  JOL Dick, NED
25-04-01 [55] Belgrade 17:00 Yugoslavia vs. Russia 0:1 (0:0)  PLAUTZ Konrad, AUT
02-06-01 [66] Moscow 19:00 Russia vs. Yugoslavia 1:1 (1:1)  FANDEL Herbert, GER
02-06-01 [67] Toftir 19:15 Faroe Islands vs. Switzerland 0:1 (0:0)  MCDONALD Douglas, SCO
02-06-01 [68] Ljubljana 20:15 Slovenia vs. Luxemburg 2:0 (1:0)  BRUGGER Bernhard, AUT
06-06-01 [71] Toftir 18:00 Faroe Islands vs. Yugoslavia 0:6 (0:2)  JARA Jaroslav, CZR
06-06-01 [70] Luxembourg 20:00 Luxemburg vs. Russia 1:2 (0:1)  SKJERVOLD Jon, NOR
06-06-01 [69] Basel 20:15 Switzerland vs. Slovenia 0:1 (0:0)  GRANAT Jacek, POL
15-08-01 [59] Yugoslavia vs. Faroe Islands   MONTEIRO COROADO Jorge
01-09-01 [72] Switzerland vs. Yugoslavia  
01-09-01 [73] Slovenia vs. Russia  
01-09-01 [74] Faroe Islands vs. Luxemburg  
05-09-01 [75] Yugoslavia vs. Slovenia  
05-09-01 [76] Luxemburg vs. Switzerland  
05-09-01 [77] Faroe Islands vs. Russia  
06-10-01 [78] Yugoslavia vs. Luxemburg   or 7 October 2001, TBD
06-10-01 [79] Russia vs. Switzerland   or 7 October 2001, TBD
06-10-01 [80] Slovenia vs. Faroe Islands   or 7 October 2001, TBD
GROUP 2
Team P W D L GF:GA PTS.
 Ireland Republic 8 5 3 0 18:5 18
 Portugal 7 4 3 0 18:5 15
 Netherlands 7 4 2 1 21:8 14
 Estonia 7 2 1 4 8:14 7
 Cyprus 7 2 1 4 10:22 7
 Andorra 8 0 0 8 4:25 0
16-08-00 [238] Tallinn 18:00 Estonia vs. Andorra 1:0 (0:0)  ARSIC Zoran, YUG
02-09-00 [81] La Vella 17:30 Andorra vs. Cyprus 2:3 (1:1)  YARMENCHUK Igor, UKR
02-09-00 [82] Amsterdam 20:30 Netherlands vs. Ireland Republic 2:2 (0:1)  MICHEL Lubos, SVK
03-09-00 [83] Tallinn 17:00 Estonia vs. Portugal 1:3 (0:1)  AGIUS Charles, MLT
07-10-00 [85] Andorra La Vella 16:00 Andorra vs. Estonia 1:2 (0:0)  KOREN Dani, ISR
07-10-00 [86] Nicosia 20:30 Cyprus vs. Netherlands 0:4 (0:0)  CESARI Graciano, ITA
07-10-00 [84] Lisbon 21:00 Portugal vs. Ireland Republic 1:1 (0:0)  OUZOUNOV Atanas, BUL
11-10-00 [87] Dublin 19:30 Ireland Republic vs. Estonia 2:0 (1:0)  HAUGE Terje, NOR
11-10-00 [88] Rotterdam 20:30 Netherlands vs. Portugal 0:2 (0:2)  POLL Graham, ENG
15-11-00 [239] Nicosia 19:00 Cyprus vs. Andorra 5:0 (3:0)  JOHANZON Sten (SWE)
28-02-01 [240] Funchal (Madeira) 21:00 Portugal vs. Andorra 3:0 (2:0)  Paul ALLAERTS, BEL
24-03-01 [90] Nicosia 19:00 Cyprus vs. Ireland Republic 0:4 (0:2)  DE BLEECKERE Frank, BEL
24-03-01 [89] Barcelona 20:30 Andorra vs. Netherlands 0:5 (0:2)  TRIVKOVIC Edo, CRO
28-03-01 [93] Barcelona 18:45 Andorra vs. Ireland Republic 0:3 (0:1)  ISHCHENKO Igor, UKR
28-03-01 [92] Limassol 19:00 Cyprus vs. Estonia 2:2 (0:0)  MIKULSKI Tomasz, POL
28-03-01 [91] Porto 21:00 Portugal vs. Netherlands 2:2 (0:1)  MEIER Urs, SUI
25-04-01 [242] Dublin 19:00 Ireland Republic vs. Andorra 3:1 (2:1)  JAKOBSSON Kristinn, ISL
25-04-01 [241] Eindhoven 20:30 Netherlands vs. Cyprus 4:0 (3:0)  BASKAKOV Yuri, RUS
02-06-01 [94] Dublin 15:00 Ireland Republic vs. Portugal 1:1 (0:0)  FISKER Knud, DEN
02-06-01 [95] Tallinn 19:00 Estonia vs. Netherlands 2:4 (0:0)  RICHARDS Ceri, WAL
06-06-01 [96] Tallinn 18:00 Estonia vs. Ireland Republic 0:2 (0:2)  SALOMIR Marian, ROM
06-06-01 [97] Lisbon 21:00 Portugal vs. Cyprus 6:0 (1:0)  FARINA Stefano, ITA
15-08-01 [243] Estonia vs. Cyprus  
01-09-01 [98] Andorra vs. Portugal  
01-09-01 [99] Ireland Republic vs. Netherlands  
05-09-01 [100] Netherlands vs. Estonia  
05-09-01 [101] Cyprus vs. Portugal  
06-10-01 [102] Netherlands vs. Andorra  
06-10-01 [103] Portugal vs. Estonia  
06-10-01 [104] Ireland Republic vs. Cyprus  
GROUP 3
Team P W D L GF:GA PTS.
 Denmark 7 4 3 0 13:5 15
 Czech Republic 7 4 2 1 10:3 14
 Bulgaria 7 4 2 1 12:7 14
 Iceland 7 3 1 3 11:10 10
 Northern Ireland 7 1 1 5 6:11 4
 Malta 7 0 1 6 2:18 1
02-09-00 [107] Belfast 15:00 Northern Ireland vs. Malta 1:0 (0:0)  BEZUBIAK Taras, RUS
02-09-00 [105] Reykjavik 18:00 Iceland vs. Denmark 1:2 (1:1)  BRE Stéphane, FRA
02-09-00 [106] Sofia 19:00 Bulgaria vs. Czech Republic 0:1 (0:0)  FERNANDEZ MARIN Juan Antonio, ESP
07-10-00 [109] Belfast 15:00 Northern Ireland vs. Denmark 1:1 (1:0)  MELO PEREIRA Vitor, POR
07-10-00 [110] Teplice 17:00 Czech Republic vs. Iceland 4:0 (3:0)  VASSARAS Kyros, GRE
07-10-00 [108] Sofia 18:30 Bulgaria vs. Malta 3:0 (1:0)  CALJIA Dzemal, BIH
11-10-00 [113] Valletta 18:00 Malta vs. Czech Republic 0:0  SIRIC Zeljko, CRO
11-10-00 [112] Copenhagen 19:15 Denmark vs. Bulgaria 1:1 (0:0)  SARVAN Oguz, TUR
11-10-00 [111] Reykjavik 19:30 Iceland vs. Northern Ireland 1:0 (0:0)  MERK Markus, GER
24-03-01 [115] Belfast 15:00 Northern Ireland vs. Czech Republic 0:1 (0:1)  MEJUTO GONZALEZ Manuel, ESP
24-03-01 [114] Sofia 18:00 Bulgaria vs. Iceland 2:1 (1:1)  RILEY Michael, ENG
24-03-01 [116] Valletta 20:00 Malta vs. Denmark 0:5 (0:1)  MC CURRY Thomas, SCO
28-03-01 [118] Sofia 18:00 Bulgaria vs. Northern Ireland 4:3 (2:1)  HRINAK Vladimir, SVN
28-03-01 [117] Prague 20:15 Czech Republic vs. Denmark 0:0  BARBER Graham, ENG
25-04-01 [119] Valletta 19:00 Malta vs. Iceland 1:4 (1:2)  ZOTTA Constantin, ROM
02-06-01 [121] Belfast 15:00 Northern Ireland vs. Bulgaria 0:1 (0:0)  BUSACCA Massimo, SUI
02-06-01 [120] Reykjavik 16:00 Iceland vs. Malta 3:0 (2:0)  LAJUKS Romans, LVA
02-06-01 [122] Copenhagen 19:15 Denmark vs. Czech Republic 2:1 (1:1)  MERK Markus, GER
06-06-01 [125] Teplice 17:00 Czech Republic vs. Northern Ireland 3:1 (1:1)  SUNDELL Leif, SWE
06-06-01 [123] Reykjavik 18:00 Iceland vs. Bulgaria 1:1 (1:0)  GALLAGHER Dermot, ENG
06-06-01 [124] Copenhagen 19:15 Denmark vs. Malta 2:1 (1:1)  SHMOLIK Serguey, BLR
01-09-01 [126] Iceland vs. Czech Republic  
01-09-01 [127] Malta vs. Bulgaria  
01-09-01 [128] Denmark vs. Northern Ireland  
05-09-01 [129] Czech Republic vs. Malta  
05-09-01 [130] Bulgaria vs. Denmark  
05-09-01 [131] Northern Ireland vs. Iceland  
06-10-01 [132] Czech Republic vs. Bulgaria  
06-10-01 [133] Denmark vs. Iceland  
06-10-01 [134] Malta vs. Northern Ireland  
GROUP 4
Team P W D L GF:GA PTS.
 Sweden 7 5 2 0 13:1 17
 Turkey 7 4 3 0 13:6 15
 Slovakia 7 3 2 2 7:6 11
 Macedonia FYR 7 1 3 3 9:10 6
 Azerbaijan 7 1 1 5 3:11 4
 Moldova 7 0 3 4 2:13 3
02-09-00 [135] Istanbul 20:30 Turkey vs. Moldova 2:0 (1:0)  BENKÖ Günter, AUT
02-09-00 [136] Baku 20:45 Azerbaijan vs. Sweden 0:1 (0:1)  LUINGE Roelof, NED
03-09-00 [137] Bratislava 20:00 Slovakia vs. Macedonia FYR 2:0 (1:0)  HAMER Alain, LUX
06-10-00 [138] Skopje 20:00 Macedonia FYR vs. Azerbaijan 3:0 (2:0)  FISKER Knud, DEN
07-10-00 [139] Gothenburg 16:00 Sweden vs. Turkey 1:1 (0:0)  KRUG Hellmut, GER
07-10-00 [140] Kishinev 18:00 Moldova vs. Slovakia 0:1 (0:0)  STUCHLIK Fritz, AUT
11-10-00 [142] Baku 20:00 Azerbaijan vs. Turkey 0:1 (0:0)  SNODDY Alan, NIR
11-10-00 [143] Kishinev 20:00 Moldova vs. Macedonia FYR 0:0  DAUDEN IBANEZ Arturo, ESP
11-10-00 [141] Bratislava 20:15 Slovakia vs. Sweden 0:0  DALLAS Hugh, SCO
24-03-01 [144] Gothenburg 16:00 Sweden vs. Macedonia FYR 1:0 (1:0)  WEGEREEF Jan, NED
24-03-01 [146] Baku 16:00 Azerbaijan vs. Moldova 0:0  STARK Wolfgang, GER
24-03-01 [145] Istanbul 20:00 Turkey vs. Slovakia 1:1 (0:0)  WOJCIK Ryszard, POL
28-03-01 [148] Trnava 17:00 Slovakia vs. Azerbaijan 3:1 (2:1)  KAPITANIS Costas, CYP
28-03-01 [149] Skopje 20:00 Macedonia FYR vs. Turkey 1:2 (1:0)  COLOMBO Claude, FRA
28-03-01 [147] Chisinau 21:00 Moldova vs. Sweden 0:2 (0:0)  DUHAMEL Laurent, FRA
02-06-01 [152] Stockholm 18:00 Sweden vs. Slovakia 2:0 (1:0)  GARCIA ARANDA José Maria, ESP
02-06-01 [151] Skopje 20:00 Macedonia FYR vs. Moldova 2:2 (1:1)  VAN HULTEN Jack, NED
02-06-01 [150] Istanbul 20:30 Turkey vs. Azerbaijan 3:0 (3:0)  ANSUATEGUI Juan, ESP
06-06-01 [155] Baku 19:00 Azerbaijan vs. Slovakia 2:0 (1:0)  VOLLQUARTZ Nicolai, DEN
06-06-01 [154] Gothenburg 20:00 Sweden vs. Moldova 6:0 (1:0)  DUNN Stephen, ENG
06-06-01 [153] Bursa 20:30 Turkey vs. Macedonia FYR 3:3 (1:2)  RODOMONTI Pasquale, ITA
01-09-01 [156] Macedonia FYR vs. Sweden  
01-09-01 [157] Moldova vs. Azerbaijan  
01-09-01 [158] Slovakia vs. Turkey  
05-09-01 [159] Turkey vs. Sweden  
05-09-01 [160] Slovakia vs. Moldova  
05-09-01 [161] Azerbaijan vs. Macedonia FYR  
07-10-01 [162] Macedonia FYR vs. Slovakia  
07-10-01 [163] Moldova vs. Turkey  
07-10-01 [164] Sweden vs. Azerbaijan  
GROUP 5
Team P W D L GF:GA PTS.
 Poland 7 5 2 0 16:6 17
 Belarus 7 3 3 1 8:7 12
 Ukraine 7 2 4 1 7:7 10
 Wales 7 0 5 2 7:9 5
 Norway 7 0 4 3 5:8 4
 Armenia 7 0 4 3 6:12 4
02-09-00 [166] Oslo 16:00 Norway vs. Armenia 0:0  YOUNG William Smith Geates, SCO
02-09-00 [165] Minsk 17:00 Belarus vs. Wales 2:1 (1:0)  TRENTALANGE Alfredo, ITA
02-09-00 [167] Kiev 19:00 Ukraine vs. Poland 1:3 (1:2)  GARCIA ARANDA Jose-Maria, ESP
07-10-00 [168] Cardiff 15:00 Wales vs. Norway 1:1 (0:0)  STRAMPE Hartmut, GER
07-10-00 [169] Yerevan 17:00 Armenia vs. Ukraine 2:3 (2:1)  LARSEN Jorn, DEN
07-10-00 [170] Lodz 20:00 Poland vs. Belarus 3:1 (1:1)  FRISK Anders, SWE
11-10-00 [173] Minsk 18:00 Belarus vs. Armenia 2:1 (2:0)  CORPODEAN Sorin, ROM
11-10-00 [172] Oslo 19:00 Norway vs. Ukraine 0:1 (0:0)  MEIER Urs, SUI
11-10-00 [171] Warsaw 20:00 Poland vs. Wales 0:0  CARDOSO CORTEZ Lucilio, POR
24-03-01 [175] Oslo 16:00 Norway vs. Poland 2:3 (0:2)  DOUGAL Stuart, SCO
24-03-01 [174] Kiev 19:00 Ukraine vs. Belarus 0:0  FERNANDEZ MARIN Juan, ESP
24-03-01 [176] Yerevan 21:00 Armenia vs. Wales 2:2 (1:1)  KASNAFERIS George, GRE
28-03-01 [177] Warsaw 19:00 Poland vs. Armenia 4:0 (2:0)  POULAT Eric, FRA
28-03-01 [178] Cardiff 19:30 Wales vs. Ukraine 1:1 (1:0)  ROMAIN Eric, BEL
28-03-01 [179] Minsk 20:00 Belarus vs. Norway 2:1 (1:0)  VASSARAS Kyros, GRE
02-06-01 [181] Cardiff 15:00 Wales vs. Poland 1:2 (1:1)  ERSOY Erol, TUR
02-06-01 [182] Kiev 19:00 Ukraine vs. Norway 0:0  MARIC Goran, CRO
02-06-01 [180] Yerevan 20:00 Armenia vs. Belarus 0:0  GUENOV Anton, BUL
06-06-01 [183] Oslo 19:00 Norway vs. Belarus 1:1 (0:1)  RADOMAN Miroslav, YUG
06-06-01 [184] Kiev 19:00 Ukraine vs. Wales 1:1 (1:0)  GOMES Joaquim, POR
06-06-01 [185] Yerevan 20:00 Armenia vs. Poland 1:1 (1:1)  HUYGHE Luc, BEL
01-09-01 [186] Belarus vs. Ukraine  
01-09-01 [187] Wales vs. Armenia  
01-09-01 [188] Poland vs. Norway  
05-09-01 [189] Ukraine vs. Armenia  
05-09-01 [190] Belarus vs. Poland  
05-09-01 [191] Norway vs. Wales  
06-10-01 [192] Wales vs. Belarus  
06-10-01 [193] Armenia vs. Norway  
06-10-01 [194] Poland vs. Ukraine  
GROUP 6
Team P W D L GF:GA PTS.
 Belgium 6 4 2 0 23:5 14
 Croatia 5 3 2 0 10:2 11
 Scotland 5 3 2 0 10:3 11
 Latvia 7 1 1 5 4:14 4
 San Marino 7 0 1 6 3:26 1
02-09-00 [195] Riga 18:00 Latvia vs. Scotland 0:1 (0:0)  SCHLUCHTER Andreas, SUI
02-09-00 [196] Brussels 20:00 Belgium vs. Croatia 0:0  LEVNIKOV Nikolai, RUS
07-10-00 [198] Serravalle 19:45 San Marino vs. Scotland 0:2 (0:0)  ORRASON Gylfi, ISL
07-10-00 [197] Riga 20:15 Latvia vs. Belgium 0:4 (0:2)  IRVINE Leslie, NIR
11-10-00 [199] Zagreb 19:00 Croatia vs. Scotland 1:1 (1:1)  VEISSIERE Gilles, FRA
15-11-00 [200] San Marino 20:30 San Marino vs. Latvia 0:1 (0:1)  CEFERIN Darko, SVN
28-02-01 [201] Brussels 20:15 Belgium vs. San Marino 10:1 (3:0)  KALDMA Sten, EST
24-03-01 [203] Glasgow 15:00 Scotland vs. Belgium 2:2 (2:0)  FISKER Knud, DEN
24-03-01 [202] Osijek 18:00 Croatia vs. Latvia 4:1 (3:0)  INGVARSSON Martin, SWE
28-03-01 [204] Glasgow 20:00 Scotland vs. San Marino 4:0 (3:0)  KARI Petteri, FIN
25-04-01 [205] Riga 18:30 Latvia vs. San Marino 1:1 (1:0)  NALBANDIAN Karen, ARM
02-06-01 [207] Brussels 20:00 Belgium vs. Latvia 3:1 (2:0)  DOBRINOV Ivan, BUL
02-06-01 [206] Varazdin 20:15 Croatia vs. San Marino 4:0 (2:0)  TIMOFEJEV Oleg, EST
06-06-01 [208] Riga 18:00 Latvia vs. Croatia 0:1 (0:1)  MC DERMOTT John, IRE
06-06-01 [209] Serravalle 20:30 San Marino vs. Belgium 1:4 (1:1)  YAKOV Haim, ISR
01-09-01 [210] Scotland vs. Croatia  
05-09-01 [211] San Marino vs. Croatia  
05-09-01 [212] Belgium vs. Scotland  
06-10-01 [213] Croatia vs. Belgium  
06-10-01 [214] Scotland vs. Latvia  
GROUP 7
Team P W D L GF:GA PTS.
 Spain 6 4 2 0 15:4 14
 Austria 5 3 2 0 7:3 11
 Israel 6 3 1 2 10:6 10
 Bosnia-Herzegovina 5 1 1 3 7:10 4
 Liechtenstein 6 0 0 6 0:16 0
02-09-00 [215] Sarajevo 20:15 Bosnia-Herzegovina vs. Spain 1:2 (1:1)  FANDEL Herbert, GER
03-09-00 [216] Tel Aviv 20:20 Israel vs. Liechtenstein 2:0 (1:0)  O'HANLON Richard, IRL
07-10-00 [217] Vaduz 20:30 Liechtenstein vs. Austria 0:1 (0:1)  ROWBOTHAM John, SCO
07-10-00 [218] Madrid 21:30 Spain vs. Israel 2:0 (1:0)  COLOMBO Claude FRA
11-10-00 [219] Tel Aviv 20:25 Israel vs. Bosnia-Herzegovina 3:1 (1:0)  JOL Dick, NED
11-10-00 [220] Vienna 20:30 Austria vs. Spain 1:1 (1:1)  IVANOV Valentin, RUS
24-03-01 [221] Sarajevo 20:30 Bosnia-Herzegovina vs. Austria 1:1 (1:0)  OVREBO Tom, NOR
24-03-01 [222] Alicante 21:30 Spain vs. Liechtenstein 5:0 (2:0)  CEFERIN Darko, SVN
28-03-01 [223] Vaduz 20:00 Liechtenstein vs. Bosnia-Herzegovina 0:3 (0:1)  SIPAILO Andrejs, LVA
28-03-01 [224] Vienna 20:30 Austria vs. Israel 2:1 (2:1)  TERNTALANGE Alfredo, ITA
25-04-01 [227] Innsbruck 20:30 Austria vs. Liechtenstein 2:0 (1:0)  MALCOLM David, NIR
02-06-01 [226] Vaduz 19:00 Liechtenstein vs. Israel 0:3 (0:3)  ISAKSEN Lassin, FRO
02-06-01 [225] Oviedo 21:30 Spain vs. Bosnia-Herzegovina 4:1 (1:1)  OLSEN Roy, NOR
06-06-01 [228] Tel Aviv 20:00 Israel vs. Spain 1:1 (1:0)  FRISK Anders, SWE
01-09-01 [229] Bosnia-Herzegovina vs. Israel  
01-09-01 [230] Spain vs. Austria  
05-09-01 [231] Liechtenstein vs. Spain  
05-09-01 [232] Austria vs. Bosnia-Herzegovina  
07-10-01 [233] Israel vs. Austria  
07-10-01 [234] Bosnia-Herzegovina vs. Liechtenstein  
GROUP 8
Team P W D L GF:GA PTS.
 Italy 6 5 1 0 15:3 16
 Romania 6 4 0 2 7:6 12
 Hungary 5 2 2 1 13:7 8
 Georgia 5 1 0 4 6:10 3
 Lithuania 6 0 1 5 3:18 1
03-09-00 [262] Bucharest 20:30 Romania vs. Lithuania 1:0 (0:0)  NORMAN Morgan, SWE
03-09-00 [263] Budapest 20:45 Hungary vs. Italy 2:2 (1:2)  BARBER Graham, ENG
07-10-00 [260] Kaunas 18:00 Lithuania vs. Georgia 0:4 (0:2)  WOJCIK Ryszard, POL
07-10-00 [261] Milan 20:45 Italy vs. Romania 3:0 (3:0)  WEGEREEF Jan, NED
11-10-00 [258] Kaunas 20:30 Lithuania vs. Hungary 1:6 (0:2)  ERDEMIR Orhan, TUR
11-10-00 [259] Ancona 20:45 Italy vs. Georgia 2:0 (0:0)  NILSSON Karl-Erik, SWE
24-03-01 [256] Budapest 20:00 Hungary vs. Lithuania 1:1 (0:0)  MELNYCHUK Vasyl, UKR
24-03-01 [257] Bucharest 21:30 Romania vs. Italy 0:2 (0:2)  FANDEL Herbert, GER
28-03-01 [254] Tbilisi 20:00 Georgia vs. Romania 0:2 (0:0)  PEDERSEN Rune, NOR
28-03-01 [255] Trieste 20:45 Italy vs. Lithuania 4:0 (1:0)  SHMOLIK Sergey, BLR
02-06-01 [252] Bucharest 20:30 Romania vs. Hungary 2:0 (1:0)  POULAT Eric, FRA
02-06-01 [253] Tbilisi 21:00 Georgia vs. Italy 1:2 (0:1)  ITURRALDE Eduardo, ESP
06-06-01 [250] Kaunas 17:00 Lithuania vs. Romania 1:2 (0:1)  STREDAK Anton, SVK
06-06-01 [251] Budapest 20:15 Hungary vs. Georgia 4:1 (2:0)  STRAMPE Hartmut, GER
01-09-01 [248] Georgia vs. Hungary  
01-09-01 [249] Lithuania vs. Italy  
05-09-01 [246] Georgia vs. Lithuania  
05-09-01 [247] Hungary vs. Romania  
06-10-01 [244] Italy vs. Hungary  
06-10-01 [245] Romania vs. Georgia  
GROUP 9
Team P W D L GF:GA PTS.
 Germany 6 5 1 0 13:5 16
 England 5 3 1 1 7:3 10
 Greece 6 2 0 4 4:10 6
 Finland 5 1 2 2 5:6 5
 Albania 6 1 0 5 5:10 3
02-09-00 [235] Helsinki 15:00 Finland vs. Albania 2:1 (1:0)  TEMMINK Rene H.J., NED
02-09-00 [236] Hamburg 19:00 Germany vs. Greece 2:0 (1:0)  LOPEZ NIETO Antonio Jesus, ESP
07-10-00 [238] London 15:00 England vs. Germany 0:1 (0:1)  BRASCHI Stefano, ITA
07-10-00 [237] Athens 20:00 Greece vs. Finland 1:0 (0:0)  COLLINA Pierluigi, ITA
11-10-00 [240] Helsinki 19:00 Finland vs. England 0:0  SARS Alain, FRA
11-10-00 [239] Tirana 20:00 Albania vs. Greece 2:0 (0:0)  PEDERSEN Rune, NOR
24-03-01 [241] Liverpool 15:00 England vs. Finland 2:1 (1:1)  IVANOV Valentin, RUS
24-03-01 [242] Leverkusen 20:00 Germany vs. Albania 2:1 (0:0)  CESARI Graciano, ITA
28-03-01 [243] Tirana 20:45 Albania vs. England 1:3 (0:0)  HAMER Alain, LUX
28-03-01 [244] Athens 21:30 Greece vs. Germany 2:4 (2:2)  MELO PEREIRA Vitor. POR
02-06-01 [246] Helsinki 20:00 Finland vs. Germany 2:2 (2:0)  JOL Dick, NED
02-06-01 [245] Heraklion, Crete 21:00 Greece vs. Albania 1:0 (0:0)  LEVNIKOV Nikolai
06-06-01 [248] Tirana 19:30 Albania vs. Germany 0:2 (0:1)  VEISSIERE Gilles, FRA
06-06-01 [247] Athens 21:45 Greece vs. England 0:2 (0:0)  PEDERSEN Rune, NOR
01-09-01 [249] Munich Germany vs. England  
01-09-01 [250] Albania vs. Finland  
05-09-01 [251] England vs. Albania  
05-09-01 [252] Finland vs. Greece  
06-10-01 [253] Gelsenkirchen Germany vs. Finland  
06-10-01 [254] England vs. Greece  


Preliminary Competition
13 or 14 teams to qualify + France
The UEFA qualifying competition consists of four groups of five teams and five groups of six teams, playing a home-and-away round robin. The nine group winners qualify directly for the final competition.

Play-offs UEFA/AFC
The nine runners-up of UEFA will be put into one pot. Four European play-off pairings (home and away) will be drawn. The winners qualify for the final competition. The remaining European runner-up will contest a home-and-away play-off against the third-placed AFC team. That winner will also qualify for the final competition.


  Copyright © 1994-2001 FIFA. All rights reserved.
  Copyright © 1994-2001 En-Linea, Inc. All rights reserved.

http://education-ua.com/kupit-legalnyij-diplom-v-ukraine.html
купить диплом автомеханика
http://www.education-ua.com/attestat-diplom.html
купить аттестат за 9 класс
http://education-ua.com/zaporozhe.html
купить диплом университета
http://www.education-ua.com/kieve.html
купить диплом
www.education-ua.com/odesse.html
купить диплом о среднем образовании
www.education-ua.com/summah.html
купить аттестат
http://www.education-ua.com/ternopole.html
купить аттестат за 9 класс
http://education-ua.com/diplom-o-mediczinskom-obrazovanii.html
купить дипломы о высшем
http://education-ua.com/diplom-vyisshee.html
купить диплом бакалавра
http://education-ua.com/kupit-nastoyashhij-diplom-goznak.html
купить аттестат за 9 класс
http://education-ua.com/
купить диплом фармацевта
http://www.education-ua.com/diplom-texnikuma-kolledzha.html
купить диплом о среднем специальном
education-ua.com/diplom-magistra-ukrainskogo-vuza.html
купить диплом техникума
www.education-ua.com/diplom-o-mediczinskom-obrazovanii.html
купить диплом специалиста
http://education-ua.com/diplom-medsestry.html
купить диплом колледжа
education-ua.com/diplom-nedorogo.html
купить свидетельство о рождении
www.education-ua.com/kupit-diplom-novogo-obrazca.html
купить диплом врача
education-ua.com/otzivi-pogelania.html
купить свидетельство о рождении
www.education-ua.com/diplom-vyisshee.html
купить диплом
education-ua.com/diplom-uchilishha.html
купить диплом в москве
education-ua.com/diplom-s-registracziej.html
купить диплом специалиста
http://www.education-ua.com/kupit-diplom-s-provodkoj-v-ukraine.html
купить диплом вуза
http://www.education-ua.com/diplom-specialista-ukrainskogo-vuza.html
купить диплом бакалавра
education-ua.com/diplom-uchilishha.html
купить диплом кандидата наук
www.education-ua.com/kupit-diplom-sssr-na-nastoyashhem-blanke.html
купить диплом института
education-ua.com/svidetelstvo-o-rozhdenii.html
купить диплом кандидата наук
education-ua.com/svidetelstvo-o-smerti.html
купить диплом врача
www.education-ua.com/svidetelstvo-o-brake.html
купить диплом фармацевта
www.education-ua.com/svidetelstvo-o-razvode.html www.gosznac-diplomy.com gosznac-diplomy.com http://https://gosznac-diplomy.com/diplom-sredne-spetcialnoe-obrazovanie https://gosznac-diplomy.com/kupit-diplom-v-moskve gosznac-diplomy.com www.gosznac-diplomy.com http://https://gosznac-diplomy.com/svidetelstvo-o-rozhdenii http://https://gosznac-diplomy.com/diplom-feldshera www.gosznac-diplomy.com https://gosznac-diplomy.com/diplom-stroitelya
купить диплом фармацевта
http://https://ru-diplomirovans.com/дипломы-по-профессии/диплом-строителя-купить www.ru-diplomirovana.com http://https://ru-diplomirovany.com/купить-диплом-екатеринбург ru-diplomirovanay.com ru-diplomirovannie.com gosznac-diplomy.com Купить диплом в Москве Купить диплом с реестром Купить диплом в Новосибирске Купить диплом в СПБ Купить диплом Казань Купить диплом в Воронеже www.diplomsagroups.com купить диплом электромонтера